wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia drewniane

Trwałe płoty drewniane

Nieadekwatnie zabezpieczone płoty drewniane w mgnieniu oka się psują i mogą nieodwracalnie stracić swój pierwotny czar oraz właściwości. Decydując się na używanie drzewa na ogrodzenie pożądane byłoby poznać rodzaje pielęgnacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy będziemy mogli upajać się jego pięknem przez długie lata.

Wszelakie prace konserwujące płot z drewna wypada zacząć od właściwego oraz skrzętnego przygotowania towaru na ogrodzenie, bowiem od tego uzależniony jest rezultat finalny własnych robót. Przed użyciem artykułów do protekcji i dekoracji ogrodzeń z drewna niezbędne jest skontrolowanie, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie nosi objawów biokorozji. Nie prędzej niż po zakończeniu obróbki drewna na płot zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, głównie w przypadku ascetycznego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok bezbarwnego impregnatu fachowego, jaki chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robalami. Podczas gdy zabezpieczymy już nasze płot przed postępem biokorozji, trzeba nanieść kolejne amalgamaty, które zabezpieczą je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli reflektujemy zdołać zachować naturalny kolor drewna naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu określonego koloru, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje płot od wewnątrz, lecz nie utworzy na jego powierzchni osłonowego filmu. Konserwowane w ten sposób płot pozostanie matowe i przyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej asekuracji ogrodzenia, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki skuteczniej niż w wypadku impregnatu kamufluje płot przed negatywnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać żeby płoty z drewna były trwałe trzeba poświęcić im wiele uwagi i troski.

Całkowicie inaczej jest w wypadku płotów z plastiku. Ów rodzaj ogrodzeń jest w pełni wytrzymała na warunki atmosferyczne przez co nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają również biokorozji stądtoteż dogadzają swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz