środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce i względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo wstępnie ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy plot PVC na plot i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie skał na sztachety Winylowe na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas różne tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też ciąć na sześciany o regularnych zarysach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie plastikowe wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru a także naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztachety Winylowe na plot i furtę sztachetowa unosi się z głazów przeróżnego kształtu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kawałków o nietypowych kształtach, powinno się je właściwie dobierać tzn. tak, tak aby postać każdego następnego integrował się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia plastikowe należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz